VINOGRADARSTVO RAME U VRIJEME SREDNJOVJEKOVNE BOSANSKE DRŽAVE
U Prozoru je 11.08.2016. godine održan Međunarodni znanstveno-stručni simpozij u povodu 650 godina prvog pisanog spomena, 11.08.1366. Tim povodom pripremljeno je niz veoma zanimljivih stručnih radova koji su objavljeni u zborniku radova Bosanski ban Tvrtko “pod Prozorom u Rami”. Pokrovitelj skupa i izdavač zbornika je općina Prozor-Rama, a urednik je fra Tomislav Brković. U narednom razdoblju donosimo sažetke radova. Prvi od tih radova je o vinogradarstvu koje su pripremili prof. dr.sc. Jure Beljo i dr. sc. Ana Mandić sa Agronomskog i prehrambeno-tehnološkog fakulteta Sveučilišta u Mostaru. Danas je Rama poznata ka kraj šljive, no, malo je poznato da se ovdje intenzivno uzgajala vinova loza. Zanimljivo je pročitati sve radove objavljene u zborniku.
Vinogradarstvo Rame u vrijeme Srednjovjekovne bosanske države
U vrijeme srednjovjekovne bosanske države u mnogim dijelovima Bosne uzgajala se vinova loza pa tako i na području Rame. Čim je vinova loza unesena u jadransko zaleđe, počela se dolinom rijeke Neretve i njezinih pritoka širiti na sjever i tako je dospjela do Rame. U srednjovjekovnoj bosanskoj državi i humskoj zemlji vinova loza spominje se u nekoliko povelja, od kojih je najvažnija povelja bana Tvrtka I. Kotromanića izdana 1353. u mjestu Suha kod današnjeg Čitluka. Vinova loza je bila čest motiv na srednjovjekovnim stećcima razasutim po cijeloj Hercegovini, pa i na širem području Rame, iz čega proizlazi da je vinova loza u to vrijeme bila važan dio društvenog i gospodarskog života tih područja.
Kada su Osmanlije koncem 15. stoljeća zauzeli područje Rame, zatekli su u njoj relativno razvijeno vinogradarstvo. Od oko 30 naseljenih mjesta koliko ih se spominje u nahiji Rama u Opširnom popisu Kliškog sandžaka (defteru) iz 1550. godine u njih barem 19 uzgajana je vinova loza, a ukupna proizvodnja iznosila je blizu 3000 hl vina. Budući da su mnoga mjesta ostala prazna jer je stanovništvo iz njih izbjeglo, može se pretpostaviti da je proizvodnja vina u predtursko vrijeme na području Rame bila znatno veća od evidentirane u defteru. No pojačana islamizacija dovodi do opadanja vinogradarstva i širenja uzgoja šljive, pa vinogradarstvo u Rami nikada više neće dostići opseg proizvodnje iz predturskog razdoblja.