U BiH se očekuje lančano povećanje cijena

U BiH se očekuje lančano povećanje cijena

Pandemija je izazvala inflaciju i skok cijena gotovo svih prehrambenih proizvoda, robe i usluga. Iako se tržište oporavlja, u narednom razdobljuočekuje se lančano povećanje cijena. Analize ukazuju da će najveća inflacija biti u naredne dvije godine. – javlja BHRT

Inflacija je i u proteklih godinu dana jasno vidljiva u BiH, a skok cijena nije ublažila ni Odluka o ograničavanju marži na pojedine proizvode. U udruženjima za zaštitu prava potrošača kažu kako se udar na džep građana tek očekuje u talasu novih poskupljenja, prije svega brašna.

DUŠAN SRDIĆ, Udruga za zaštitu prava potrošača “Reakcija“, Banja Luka

„ Ako posmatramo prosječnu sindikalnu potrošačku korpu i najnižu platu ne možemo reći da plate prate tihi rast cijena, posebno ako sad imamo u najavi poskupljenje brašna, a ulje je samo poskupilo 90 odsto“.

Analitičari smatraju da nema posebnih mjera koje se mogu donijeti i koje mogu uticati na ublažavanje negativnih efekata inflacije. Jedina efikasna mjera je povećanje plata.

PREDRAG DUDUKOVIĆ, ekonomista

„ Mislim da će država jako teško donijeti neke mjere da se inflacija uspori. I mislim da neće moći ništa značajno,možda jedino mjere ograničavanja marži na neke proizvode,ali skok cijena i poskupljenja neće se moći zaustaviti.“

Istog mišljenja su i poslodavci. Godinama predlažu smanjenje stope doprinosa na plate i olakšice u poreskoj politici.

SAŠA TRIVIĆ, predsjednik Unije udruga poslodavaca RS

„ Da se smanje različita poreska opterećenja, da se smanje porezi i doprinosi i da se taj dio prelije u plate ili da se direkno povećaju plate od strane poslodavaca.“

Inflaciju će u konačnici najviše osjetiti građani, posebno oni u stanju socijalne potrebe i penzioneri.

Prema mišljenju analitičara, inflacija će na kraju najviše utjecati na entitetske proračune jer kompletan rast cijena vodi rastu prihoda u proračunu. Tako, primjera radi, u ovoj godini u RS prihodi su viši od planiranih za 195 milijuna u odnosu na prošlu godinu, dok je osjetan i rast indirektnih prihoda, koji su za oko 15 odsto veći nego 2020. godine.

ANKETA

„Ne može mi ostati ni 200 KM, dok platim garsonijeru, struju, vodu, za hranu jedva i 200 mjesečno“

„Najgore ovoj kategoriji penzionera kojoj i ja lagano idem, sve je bas poskupjelo.“

Podijelite svoje mišljenje sa nama i ostavite komentar