KULTURNO-UMJETNIČKO DRUŠTVO „RAMA” PLETERNICA Hodočašće od Jajca i Kupresa do Rame i Međugorja
U ovogodišnji plan KUD-a „Rama“ iz Pleternice uvršteno je i hodočašće u Ramu i Međugorje koje je, kako nam je kazao predsjednik Jure Vidakušić, organizirano uglavnom zbog mlađih članova da vide odakle su im korijeni. Među hodočasnicima su bili i novoprimljeni članovi koji dosad nisu posjetili ova mjesta. -Svake godine planiramo jedno hodočašće do Rame bez obzira na to bili pozvani ili ne. Društvo ima 30 članova, od čega su 23 aktivna, a na put je krenulo 14 članova iz Pleternice, Požege, Buka i Jakšića, od kojih četvero djece. Išlo se s dva kombibusa, a odlučeno je da se putuje od Okučana preko Banjaluke, Jajca, Donjeg Vakufa, Bugojna, Kupresa i Tomislavgrada-napomenuo je predsjednik KUD-a Rama.
Svetište svetog Ive Krstitelja i župna crkva u Kupresu
Prvo stajalište bilo je u Podmilačju, nadomak Jajca, u svetištu svetog Ive Krstitelja. Ovdje se svake se godine okupi i tisuće vjernika, a od izgradnje do danas crkva Svetog Ive bila je uvijek zborište zajedništva, ne samo bosanskih katolika nego i pravoslavaca i muslimana. Ovo veliko i najstarije katoličko svetište u Bosni i Hercegovini među većima je u Europi. Izgrađena mala crkva na starim temeljima srušena je prvo 1945., a zatim u Domovinskom ratu, a gradi se nova velika crkva. Srpska vojska do temelja je razorila svetište, a srušena je velika crkva sv. Ive te u njezinu sklopu i ona stara iz srednjeg vijeka. Sve što je tada spašeno bio je čudotvorni kip Svetoga Ivana Krstitelja. Poslije molitve i okrepe svježom vodom, uslijedio je odlazak prirodno atraktivnom dolinom Vrbasa preko Vakufa, Bugojna i Kupreških vrata te prelazak preko brda Koprivnice u šumovitom okružju. Ovdje je prirodna granica između županije Središnja Bosna na istoku i Hercegbosanske županije na zapadu. Članovi KUD-a Rama posjetili su novoizgrađenu župnu crkvu Svete Obitelji u Kupresu, koja je veličine poput zagrebačke katedrale, a karakteristična je po križevima na 12 stupova koji simboliziraju 12 apostola. Preko Kupreške visoravni i Tomislavgrada put je vodio prema Rami, a cilj je bio posjetiti selo Zahum u kojemu je rođena Diva Grabovčeva, ramska mučenica po kojoj je Rama poznata u cijelom svijetu. Uslijedilo je fotografiranje ispred Divinog doma, replike stare ramske kuće, i podignute skulpture u spomen na ovu mučenicu. Na samom kraju Zahuma nalazi se kuća pleterničkog klesara Grge Baketarića koji je u neposrednoj blizini napravio jedan spomen-križ posvećen svim žrtvama četničkog pokolja 1942. godine, te u spomen na svoje pokojne.
Stajanje na vidikovcu i jedinstven pogled na Ramu
Gotovo 2 km dalje hodočasnici su zastali na vidikovcu na mjestu Izlaz, odakle se pruža prekrasan pogled na Ramu: na jezero i planine Vran, Radušu, Čvrsnicu, Prenj, branu i sva okolna sela. Usput se zastalo ispred spomen-obilježja Bugojanskoj grupi čije su članove, među kojima je bilo i Požežana, ondašnje jugoslavenske vlasti uhvatili i poubijali 1972. godine. Nedaleko od toga mjesta je i spomenik Iliji Lovriću iz sela Varvara, koji je također bio u toj grupi. U vikendici predsjednika Vidakušića članovi KUD-a ponuđeni su za ručak ukusno spremljenim grahom iz kotlića. Poslije ručka hodočasnici su po lijepom sunčanom vremenu prošetali Varvarom i Rumbocima, ušli u džamiju u blizini jezera, fotografirali se na splavi te otiši na mjesno groblje i u crkvu.
Odlazak u Široki brijeg i Međugorje
Drugog dana hodočašća organiziran je odlazak u Međugorje kroz Posušje, Tomislavgrad i Široki Brijeg u kojemu se zastalo te posjetilo franjevački samostan s muzejom i Crkvu Uznesenja Blažene Djevice Marije. Visina crkvenog zvonika je 32 m, oltar je ukrašen motivima sa stećaka, a kip Gospe je iz sredine 19. stoljeća. U desnoj bočnoj lađi crkve je grobnica s posmrtnim ostacima franjevačkih mučenika koje su partizani pobili i spalili u samostanskom vrtu 1945. godine. Iz Širokog brijega uslijedio je odlazak u Međugorje, mjesto udaljeno 25 km jugozapadno od Mostara. Zahvaljujući Gospinom ukazanju 1981. godine, postalo je mjesto okupljanja hodočasnika iz cijeloga svijeta, kao svetište Kraljice Mira Međugorja i jedno od najvećih svjetskih molitvenih svetišta. Središte svetišta je župna crkva sv. Jakova, a vanjski oltar ima oko 5000 sjedećih mjesta. Članovi KUD-a našli su se na molitvenom prostoru na trgu ispred crkve uz kameni kip Kraljice Mira, koji je postao simbol svetišta. Posjetili su i molitveni prostor oko kipa Uskrsnog Spasitelja, te se na putu prema groblju pomolili ispred brončanog kipa Uskrslog spasitelja. Uputili su se po oblačnom vremenu i kiši na Brdo ukazanja iznad zaselka Podbrdo, umjesto na znatno udaljeniji Križevac. Pomolili su se ispred kipa Kraljice Mira. U ranim poslijepodnevnim satima hodočasnici su bili na misi u crkvi sv. Jakova, koja je danas žarište i središte sakramentalnog i molitvenog života.
Crkva, franjevački samostan i Etnografski muzej u Šćitu
Treći dan hodočašća bio je namijenjen za posjet Svetištu Gospe Ramske-majke od milosti u Šćitu, impresivnom kompleksu u kojemu su Crkva Uznesenja Blažene Djevice Marije, Franjevački samostan Rama-Šćit i rijetko viđen Etnografski muzej koji je postavljen u starom samostanu. U etnografskom muzeju Rama-Šćit predstavljen je život stanovnika ramskoga kraja. Na dvije etaže postavljeni su izlošci starih zanata, gospodarstva, prijevoznih sredstava, stambene kulture. Treća etaža predstavlja tekstilnu radinost – proces proizvodnje i sve vrste proizvoda u uporabi, te fratarska samostanska ćelija- soba fra Jeronima Vladića. Četvrtu etažu čini flora sa stotinjak najčešćih biljaka, s nazivima i osnovnim karakteristikama, i fauna s porodicama životinja u punoj životnoj formi. U sastavu ovoga svetišta je nekoliko spomenika: Ramski križ, zatim spomen-obilježje četničkog pokolja, smješteno uz jezero i stazu, gdje je stradalo oko 1366 ljudi. U blizini je i spomenik”Posljednja večera”, a pred crkvom spomenik Ramskoj majci. Na izlazu iz crkvenog dvorišta na lijevoj strani, u blizini središnje staze, je spomenik Divi Grabovčevoj. Spomenici su to akademskih kipara Kuzme Kovačića i Mile Blaževića.
Susret s fra Jozom Grbešom
Završni dio hodočašća bilo je prisustvovanje nedjeljnoj misi u selu Ripci, na seoskom groblju na vrhu kojega je kapelica. Poslije blagdana sv. Marka počinje blagoslov polja, a mise se održavaju tim povodom na grobljima pojedinih okolnih sela. Misu je predvodio fra Jozo Grbeš, koji je na službi u Chicagu(SAD), a na iznenađenje i oduševljenje svih hodočasnika iz KUD-a“Rama“. Obavljeno je zajedničko fotografiranje i kraći spontani razgovor s fra Jozom koji je porijeklom iz ramskoga kraja, a kao dvogodišnje dijete s roditeljima je doselio u Bresnicu kod Pleternice. Uslijedio je odlazak na ručak u Varvaru, uz kraće druženje i razgovor. Kretanje kući dogovoreno je za poslijepodnevne sate, a putovalo se po uglavnom oblačnom i kišovitom vremenu. Članovi KUD-a bili su ispunjeni mnoštvom dojmova s ovoga zanimljivog i nesvakidašnjeg hodočašća koje će im zasigurno ostati u trajnoj uspomeni.
Tekst i foto: I.Tomić, Pozeskivodic.info