Obilježena 26. obljetnica stradanja Hrvata u Grabovici
Danas je obilježena 26. obljetnica stradanja Hrvata civila u mjestu Grabovica između Mostara i Jablanice, koje su pripadnici Armije BiH mučki pogubili u noći s 8. na 9. rujan 1993. godine.
Program obilježavanja obljetnice započeo je polaganjem vijenaca kod spomenika žrtvama Domovinskog rata u Grabovici. Ispred HDZ-a BiH i HNS-a vijenac i svijeće su položili dr. Dragan Čović, predsjednik HDZ-a BiH i HNS-a sa izaslanstvom dužnosnika zakonodavne i izvršne vlasti sa svih razina.
Predsjednik Udruge hrvatskih stradalnika “Grabovica 93” Josip Drežnjak u svom je govoru istaknuo zahvalu svima koji su došli na obljetnicu kako bi zajedno od zaborava otrgnuli ono što se dogodilo u Grabovici.
„Na 26. obljetnicu sastali smo se na ovom mjestu kako bi se sjetili mučki ubijenih Hrvata, žena, djece, staraca, nedužnih žrtava Grabovice. U ovom malom mjestu poginula 33 civila Hrvata. Najmlađa žrtva mučenica imala je samo četiri godine. 17. žrtava masakra vodi se još kao nestali“, naglasio je Drežnjak.
„Često nam se čini da nas ova obljetnica drži na životu. Sjećanje na naše najmilije koji su brutalno pobijeni i kao da to nije bilo dovoljno, onda su u svrhu prikrivanja i zaborava njihovih ostataka skriveni. Uklonjeni. Gdje da upalimo svijeću, gdje da se pomolimo?“, rekao je Josip Drežnjak predsjednik Udruge. Naglasio je i kako još uvijek pravosuđe šuti u ovom slučaju te da osim dva pojedinačna predmeta, nema novih pravosudnih pomaka.
Nakon polaganja vijenaca, okupljeni su se zaputili prema mjesnom groblju moleći put križa, a onda je služena sveta misa za sve poginule u Grabovici.
Jedna od najvećih tragedija Hrvata
”Želimo odati počast žrtvama. Težak je ovo dan za ovo područje. Bitno nam je da kao bivši neprijatelji odamo počast žrtvama koje su hrvatskom narodu jedna od najvećih tragedija u posljednjem ratu. Time želimo poslati poruku za bolju budućnost da mi bivši borci novim generacijama šaljemo poruku koja može unijeti optimizam da možemo jedni drugima možemo poslati poruku žalovanja i empatije”, rekao je.
Zločin u Grabovici počinjen je 7., 8. i 9. rujna 1993., za vrijeme osvajačke operacije Armije BiH “Neretva ’93”. Za ovaj ratni zločin su osuđena dva vojnika Armije BiH. U rujnu 2007. su još su tri Bošnjaka, pripadnika Armije BiH nepravomoćno osuđena za ovaj ratni zločin. Nitko od visokih dužnosnika Armije BiH još nije odgovarao za ovaj zločin.
Naime, za zločin u Grabovici do sada su na domaćim sudovima osuđena petorica bivših pripadnika Armije BiH, ali samo za pojedinačne zločine ubojstva, ne i za ratne zločine. Enesa Šakraka je Županijski sud u Sarajevu osudio na 10 godina zbog ubojstva Ljubice i Mladenke Zadro, a Mustafu Hotu na 9 godina zbog ubojstva Pere i Dragice Marić. Županijski sud u Mostaru osudio je na po 13 godina Nihada Vlahovljaka, Harisa Rajkića i Seada Karagića zbog ubojstva troje članova obitelji Zadro i to Ivana, Matije i Mladena. Dakle, optuženi su odgovarali samo za zločine nad pojedincima.
Slučaj Halilović
Za ovaj ratni zločin (i za pokolj u Uzdolu), bio je 10. rujna 2001. optužen i ratni zapovjednik Armije BiH Sefer Halilović, jer ga se sumnjičilo po zapovjednoj odgovornosti, budući da je bio obnašao dužnost načelnika Glavnog stožera Armije BiH i što je bio koordinatorom operacije “Neretva ’93”, a optužnica je navodila da Halilović nije poduzeo mjere za spriječiti pokolj u Grabovici, odnosno da nije kaznio odgovorne za zločine u Grabovici i Uzdolu. Par tjedana poslije se predao Haaškom sudu. Poslije ga je Haaški sud oslobodio odgovornosti za slučaj Grabovice.
Najmlađa žrtva bila je Mladenka Zadro koja je imala samo 4 godine, a najstariji Marko Marić 87 godina. Povodom, 26. godišnjice od ratnog zločina u selu Grabovica kod Jablanice Udruženje za društvena istraživanja i komunikacije (UDIK) predstavlja publikaciju Ratni zločin u Grabovici – presude. Publikacija je objavljena kao osma knjiga u ediciji: Ratni zločini – transkripti presuda sudova u Bosni i Hercegovini.
/Izvor: Dnevni list, Bljesak.info/